nekem:
boldogult gyerekkoromban nővéremmel titkos álneveken szólítgattuk egymást: ő volt "odú" - be kell valljam, ez már a feledés homályába vész, honnan is eredhetett.
én pedig "batyu", no, ennek származását nehéz lenne feledni, hiszen a legendás, immáron klasszikusnak számító (remélem, az iróniát azért érezni...), egykor szépreményű Take That örökzöld slágerének hangzása ihlette:
"everything changes batyuu"
eredet:
Vitatott eredetű. ⊗ 1. Belső keletkezésű, egy fiktív tövű származékszó szófajváltása. Főnevesült
folyamatos melléknévi igenévi képzővel szigorú, szomorú stb. A szótő a bugyol, bugyolál, bugyor és a bonyolít szócsaládjával is összefüggésben áll. – 2. Szlovák jövevényszó: batoh ’köteg, tarisznya’ [< szláv *batъ ’bot, pálca, bunkó(sbot), dorong’].. Lásd még: óe. szl. batogъ ’bot, pálca;ostor, korbács’szb. (e. szb.) batogъ ’korbács’;or. бaтoг ’bot, pálca, bunkó(sbot), dorong’; stb. A ’köteg és bot, pálca’ jelentések között egy metonimikus összefüggés áll fenn: a vándorok a batyujukat ugyanis egy botra kötve cipelik. – A szlovák szónak a magyarból való származtatása a szláv szó széles körű elterjedtsége miatt nem meggyőző.1.